Nacisté za druhé světové války vyvraždili rodiče Josefa a Viktorii Ulmovy spolu s jejich sedmi dětmi – jedno z nich se teprve mělo narodit. „Maria Hilf je poutní místo modliteb za nenarozený život,“ připomíná rektor tamního poutního kostela P. Mariusz Jończyk, proč se snažil relikvii nedávno blahořečené rodiny získat. Podařilo se a ostatky na poutním místě umístí biskup Martin David při Pouti rodin, která se chystá 11. května.

Jako přípravu celé diecéze na tuto slavnost zve biskupství k modlitbě novény za rodiny, kde budeme prosit bl. Ulmovy o přímluvu. K modlitbě se může kdokoliv připojit jak soukromě (modlitební texty jsou ke stažení ZDE), tak se společenstvím diecéze. Biskup Martin David a jeho vikáři Jan Czudek a Daniel Vícha povedou devět modlitebních setkání ve dnech, které Pouti rodin předchází. Společná modlitba začne ve 20 hodin vždy v některém z kostelů, kde funguje on-line přenos bohoslužeb. K modlitbám se tedy můžete připojit jak osobně, tak on-line na diecézním YouTube a Facebooku (případně na YouTube hostitelských farností).

„Každý den novény je věnován nějaké vlastnosti nebo ctnosti, o kterou chceme v rodinách usilovat a prosit. Budeme se modlit za víru, lásku nebo trpělivost,“ uvádí biskupský vikář pro pastoraci, vzdělávání a evangelizaci P. Daniel Vícha, který novénu připravoval.

V kalendáři na webu ostravsko-opavské diecéze je již uvedeno, kdo kterou modlitbu povede. Biskup Martin se ujme novény v Místku (2. 5.), Českém Těšíně (7. 5.) a ostravské katedrále (10. 5.). Generální vikář Jan Czudek se bude modlit s věřícími ve Štěpánkovicích (4. 5.), Ostravě-Kunčičkách (5. 5.) a Jablunkově (6. 5.). P. Daniel Vícha pojede do Hradce nad Moravicí (3. 5.), Čeladné (8. 5.) a Frýdku (9. 5.).